Styl życia

Podróż życia na którą warto się wybrać

Podróż życia na którą warto się wybrać

Market GIOCO. Twój Sklep Ze Zdrową Żywnością

Jeśli zdajesz sobie sprawę ze swojej osobowości, ze swoich słabych i mocnych stron, ze swoich myśli, przekonań i triggerów (emocjonalnych wyzwalaczy), a także motywacji i emocji, to znaczy, że jesteś samoświadomym człowiekiem. Jeśli nie, to znak, że przed tobą ciężka, choć satysfakcjonująca praca, która wniesie twoje życie na wyższy poziom. Gdy zaczynasz się rozwijać na tej płaszczyźnie, twoje myśli, perspektywa i interpretacja zaczną się zmieniać. Lawina zmian ruszy! Pójdzie za tym intensywność i sposób odczuwania emocji oraz rozwój inteligencji emocjonalnej. Wyruszysz drogą samoświadomości w kierunku kreowania życia jakiego pragniesz. Czeka cię długa, ale ciekawa i potrzebna podróż w głąb siebie.

Czym jest samoświadomość?

Jeśli skupimy naszą uwagę na sobie i swoim wnętrzu, będziemy w stanie porównać nasze zachowanie w danym momencie do naszych standardów. To właśnie samoświadomość. Samoświadomość najprościej możemy pojąć, jeśli popatrzymy na nią poprzez pryzmat rozwoju osobistego. Wtedy będzie ona głębokim zrozumieniem wartości, mocnych i słabych stron, nawyków oraz powodów dla których podejmujemy takie a nie inne działania. Poprzez akceptację słabych stron, świadomie decydujemy się na kolejne szlaki samodoskonalenia.

Samoświadomość jest jednym z pierwszych kroków, które należy podjąć, aby przejąć kontrolę nad swoim życiem. Kierunek, w którym posyłasz swoją energię, a więc tam gdzie skupiasz myśli, to w jaki sposób reagujesz oraz na co ją trwonisz, decyduje o tym gdzie w życiu dojdziesz. Dzięki samoświadomości możemy ustalić gdzie prowadzą nas nasze myśli oraz zadecydować, czy ten kierunek faktycznie nam odpowiada. Możesz wprowadzić niezbędne korekty po to, aby zmienić kurs – właśnie do tego przydaje się rozwinięta świadomość siebie, jako człowieka.

Trudności na drodze

Dlaczego tak trudno być samoświadomym? Zazwyczaj jesteśmy nieobecni, nie zastanawiamy się głębiej nad tym co dzieje się w naszej duszy. Pędzimy przed siebie lub stoimy w rozkroku: jedną nogą w przeszłości, a drugą w przyszłości. Żyjemy na autopilocie, bez głębszej autorefleksji. Jeśli nie przećwiczymy tego jak skupiać się na tym co jest teraz, na uczuciach, na emocjach, na sygnałach swojego ciała, wtedy nie będziemy świadomi siebie. A, jak już wspomnieliśmy, samoświadomość to bardzo przydatna umiejętność. Jak więc być bardziej świadomym?

7 POMYSŁÓW NA PIERWSZY KROK W KIERUNKU SAMOŚWIADOMOŚCI:

Przyjmij, że zwiększanie swojej samoświadomości to będzie niekończący się proces. Przygoda, w którą angażujesz się świadomie i która będzie trwać dopóki sam sobie na to pozwolisz. Musisz wiedzieć, że budując nawyki, które pomogą ci pogłębić samoświadomość, możesz poruszyć również inne sfery swojego życia, a przede wszystkim relacje międzyludzkie.

1. Zadbaj o czas i przestrzeń

Pamiętaj o tym, żeby każdego dnia zarezerwować dla siebie chwilę, w której będziesz mógł pobyć z samym sobą. Może to być pierwsza rzecz, którą robisz dla siebie z samego rana albo ostatnia, którą robisz przed snem. Ważne jest aby mieć dla siebie spokojne miejsce bez rozpraszaczy i kilka – kilkanaście minut na krótką medytację, przeczytanie książki, pisanie pamiętnika. Taka praktyka spaja ciebie jako człowieka w jedną całość.

2. Pamiętaj o uważności

Uważność jest kluczem do samoświadomości. To bycie w tu i teraz, odczuwanie emocji oraz czynników zewnętrznych w danym momencie. Uważność jest odwrotnością zatapiania się w przeszłości i myślenia o przyszłości. Dzięki praktykowaniu uważności będziesz bardziej obecny i będziesz mógł przyjąć rolę obserwatora swojego życia.

3. Pisz dziennik

Jeśli klasyczny dziennik to za dużo, pomyśl o pięcioletnim dzienniku. To książka, która pozwala na zapisanie kilku zdań danego dnia, a potem, dzięki temu, że na jednej stronie trzymamy zapiski z pięciu lat, porównanie tego co się czuło i co się wydarzyło na przestrzeni połowy dekady. To fantastyczne doświadczenie, które przy okazji wyrabia systematyczność. Pisanie tworzy przestrzeń, pozwala poukładać sobie różne przemyślenia i opisać je w taki sposób, aby było to dla nas najlepiej przyswajalne. Udowodniono, że spisywanie rzeczy za które odczuwamy wdzięczność sprawia, że jesteśmy szczęśliwsi, a rozpisywanie problemów na czynniki pierwsze pozwala je oswoić i zaakceptować.

4. Zrób testy psychologiczne

Wykonajtesty osobowości, aby lepiej zrozumieć siebie i swoje działania. Warto też uzmysłowić sobie jakim językiem miłościsię komunikujemy w relacjach międzyludzkich, zwłaszcza tych romantycznych. Taka wiedza pozwala lepiej zrozumieć swoją rolę i to co można zaoferować światu na obecnym etapie życia.

5. Spójrz na siebie z punktu widzenia osoby trzeciej

Złapanie dystansu do siebie samego jest trudnym procesem, ale możliwym do zrealizowania, jeśli odpowiednio się do tego przyłożymy. Poznanie siebie samego z tej perspektywy może być ciekawym doświadczeniem. Patrząc na siebie obiektywnie, możemy nauczyć się siebie zaakceptować, a co za tym idzie, zagwarantować sobie dobre samopoczucie.

6. Nich ci, którzy cię kochają, powiedzą co o tobie myślą

Oglądanie się w lustrze innych ludzi sprawia, że możemy więcej dowiedzieć się na swój temat. Prawdopodobnie zdziwimy się, kim jesteśmy w oczach innych. Zapytaj swoich najbliższych co sądzą na twój temat. Jeśli krępuje cię wysłuchiwanie odpowiedzi, poproś o wiadomość w formie listu lub maila. Wysłuchaj tego co mają ci do powiedzenia i nie neguj w żadnym wypadku jakiejkolwiek opinii na swój temat, nawet jeśli poczujesz się niekomfortowo. Potraktuj to jako ciekawostkę i przyjmij jako fakt.

7. Stwórz misję i wizję swojego życia

Misja i wizja w organizacji to kluczowy element prężnie działającego przedsiębiorstwa. Misja i wizja stanowią drogowskaz, podają cel organizacji, informują o strategii i przedstawiają cele, które łatwo można zweryfikować. Dlaczego by więc nie zaadaptować tego sposobu opisania siebie i swojej egzystencji do potrzeb własnych? Takie działanie umożliwi określenie jasnego kierunku i ustalenie priorytetów, a także celów, które można zweryfikować. Bierz się do pracy!

Podróż w znane i nieznane

Samoświadomośc to przydatne narzędzie, którym warto nauczyć się posługiwać choćby po to, aby przejść przez życie w zgodzie ze sobą, swoimi wartościami. Dzięki samoświadomości będziemy “czuć” pewne rzeczy lub będziemy mieli pewność, że kompletnie ich “nie czujemy”. Nie pozbawiaj siebie tak cennej umiejętności i wyrusz w podróż do samoświadomości.

Nadine Lu

Źródła: developgoodhabits.com/what-is-self-awareness/
positivepsychology.com/self-awareness-matters-how-you-can-be-more-self-aware/
psychologytoday.com/intl/blog/click-here-happiness/201903/what-is-self-awareness-and-how-do-you-get-it
lifeskillsthatmatter.com/self-awareness/
markmanson.net/self-awareness
developgoodhabits.com/self-awareness-activities/


Odwiedź stronę autora i pamiętaj by wspierać dobre treści!

Art i Styl - Styl i Harmonia Twojej Przestrzeni

O Autorze

Publikacje

Administrator Serwisu Jest współzałożycielem i Redaktorem w STANOWIMY. Pisze i publikuje w obszarze wolnościowym, jest żywo zainteresowany samostanowieniem, suwerennością oraz prawem naturalnym. SUWEREN RZECZPOSPOLITEJ
Podobne publikacje
Styl życia

Słowiańska Mudra - FIGA TO TEŻ JEST MUDRA!

Figa jako mudra pozwala zakryć się energetycznie od potencjalnego przeciwnika i jest bardzo…
Czytaj
Styl życia

O Ludziach INDYGO

Dzieci Indygo (już dorośli) istnieją naprawdę, a NWO próbuje przekabacić tych ludzi na drogę…
Czytaj
Rozwój duchowyStyl życia

Wir Energetyczny - Czakra Podstawy

Witam Cię bardzo serdecznie, w tym artykule przedstawię koncept jednego z podstawowych wirów…
Czytaj
Witamy w naszej społeczności

Zapraszamy do przyłączenia się do dyskusji. Nasze wytyczne dla społeczności są proste: bądź pełen szacunku i konstruktywny, trzymaj się tematu, wspieraj innych komentujących i zgłaszaj złe zachowanie. Jeśli jesteś nowy w naszej sekcji komentarzy, Twój pierwszy komentarz zostanie wstrzymany do moderacji. A jeśli jesteś zainteresowany dostępem do wszystkiego, co mamy do zaoferowania, subskrybuj teraz.

Newsletter
Nie chcesz przegapić?
Powiadomimy Cię raz w tygodniu o nowościach, ciekawych wpisach, wydarzeniach, audycjach lub video.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *