Malarstwo i Sztuka

Stworzeni do Tworzenia

Market GIOCO. Twój Sklep Ze Zdrową Żywnością

Vedic Art – droga Duszy do siebie samej

“Wszystko, co jest we Wszechświecie, znajduje się w Twoim wnętrzu.

Proś o wszystko Siebie”

Rumi

A co jeśli powiem Ci, że cała Wiedza, której tak pragniesz, której tak poszukujesz i której możesz kiedykolwiek potrzebować, znajduje się już w Tobie. Wszystko potrzebne do rozwoju, do następnego kroku jest w Tu i Teraz.
Wszystko jest doskonałe i pełne w Tu i Teraz.

A co jeśli można doświadczyć tego dostępu do swojej własnej, wewnętrznej skarbnicy wiedzy i potencjału.
A co powiesz na kurs, którego podstawowym celem jest właśnie dostarczenie Ci tego bezpośredniego odczucia i pewności, że cały Wszechświat płynie przez Ciebie
i następuje manifestacja Boskości.
Otwierając się na siebie, otwierasz się na wszystko Co JEST.
Vedic Art to spotkanie z samym sobą na każdym poziomie.
Wiedza zawarta w Wedach oraz sztuka, która uczy nas zobaczenia możliwości we wszystkim i wykreowania dosłownie wszystkiego, co jesteś w stanie sobie wyobrazić
stanowią trzon kursu Vedic Art.
Vedic Art nie uczy malować, uczy jak stworzyć kontakt z tym Dużym Stwórcą.
Pomaga doświadczyć Twojej indywidualnej Jaźni tego uniwersalnego dziedzictwa.
Zasady Vedic Art opisują drogę jak się absolutnie zjednoczyć z Twórcą.
Nie musimy przechodzić przez żadne religie, a mamy najbliższy kontakt z Bogiem.

“Na latającym dywanie sztuki możesz unosić się i słuchać bicia serca Uniwersum, które cicho bije w przestrzeni”.

Twórcą metody Vedic Art jest szwedzki artysta Curt Källman, który dostał życiową misję, aby na język sztuki przetransponować starożytną Wiedzę dotyczącą Kreacji.
Curt Källman to absolwent Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Sztokholmie.


Curt Källman, Warszawa 2009
fot. Jacek Poteralski

Swoje obrazy wystawiał w Anglii, Norwegii, Niemczech, USA i Szwajcarii. Jest bohaterem książki “De 17”, będącej jego artystyczną biografią. Należał też do grupy nauczycieli medytujących medytację transcendentalną TM. Na jednym ze spotkań grupy medytującej, otrzymał od twórcy metody Medytacji Transcendentalnej Maharishiego Mahesh Yogi 17 zasad Ved.

Maharishi Mahesh Yogi – człowiek, który przybliżył ludziom zachodu tajniki medytacji transcendentalnej TM. Zyskał sławę jako przewodnik duchowy pokolenia hippisów. Często nazywany “Guru Beatlesów”. Nauki pobierali u niego muzycy Beach Boys, Donovan, Clint Eastwood, David Lynch, który publicznie przyznawał, że 30- letnia praktyka medytacji transcendentalnej dała mu “ocean spokoju”.

Maharishi Mahesh Yogi

W 1974r. Maharishi Mahesh Yogi poprosił Curta Källmana by zbudował podwaliny do nauczania sztuki Wedy na Zachodzie i stworzenie planu dla twórców na kanwie malarstwa, które jednocześnie krok za krokiem,(zasada po zasadzie)naucza sztuki życia.

W 1988 roku po 14-tu latach przygotowań Curt Källman dostał sygnał od Maharishiego , że nadszedł czas aby zacząć rozpowszechnianie sztuki Vedic Art na terenie Szwecji i całej Skandynawii. W 1988 roku Curt założył szkołę Vedic Art, spontanicznego malowania zgodnie z 17-toma zasadami Wed.

W lipcu 2005r został zorganizowany pierwszy kurs Vedic Art. w Polsce. Prowadziła go Halina Łucka ze Szwecji.
Curt Källman odszedł 18.12.2010 r. w wieku 72 lat. Przekazał misję rozpowszechniania metody Vedic Art na świecie swojemu synowi Johannesowi Källmanowi, który kontynuuje jego dzieło.
Obecnie, dzięki mądrości, którą za sobą niesie, metoda Vedic Art jest ceniona w Szwecji i wszędzie tam, gdzie zdołała dotrzeć. Zyskuje coraz więcej zwolenników i jest polecana przez psychologów i terapeutów jako metoda na wypalenie w pracy i w życiu, odreagowania stresu, rozwoju osobistego oraz uaktywnienia prawej półkuli mózgu.

Można powiedzieć, że stolicą Vedic Art jest szwedzka wyspa Olandia, gdzie Curt stworzył miejsce dla malarzy. To tam przybywają twórcy, by wspólnie malować w otoczeniu pięknej, wyspiarskiej przyrody w plenerze i w malowniczych zabudowaniach gospodarskich przerobionych na pracownie.

Pracownia malarska na Olandii

“Nie jesteś kroplą w Oceanie, jesteś całym Oceanem w jednej kropli”.
Rumi

Wszyscy pochodzimy z tej samej przestrzeni, w której kiedyś byliśmy energetyczną jednością. Niestety mało, kto już o tym pamięta. Na szczęście, po wielu wiekach błądzenia po omacku dotarliśmy do punktu, w którym zawalił się stary porządek świata robiąc miejsce Złotej Erze. Miliony ludzi na wszystkich kontynentach przebudziły się do nowego, innego, wewnętrznego spojrzenia na swoje życie. Jednym ze sposobów, dzięki którym możemy poszerzyć swoją świadomość i dotknąć własnego wnętrza jest Vedic Art. Metoda opiera się na spontanicznym rysowaniu lub malowaniu, podczas którego nie liczy się technika ani umiejętności, ale sam akt kreacji polegający na wyrażaniu własnych odczuć. Hinduscy mędrcy już tysiące lat temu zauważyli, że sztuka i życie pozostają ze sobą w tak bardzo intymnym związku, że czasami nie można ich rozdzielić i dlatego mówi się o”sztuce życia”.
Vedic Art nie jest ideologią, religią ani filozofią. To wiedza o Prawach Natury i Wszechświata oraz drogą do osiągnięcia wyższej świadomości poprzez tworzenie, które nie wymaga żadnych talentów malarskich ani podstaw warsztatowych. Jest to
indywidualny proces, poprzez który można wyrazić własną indywidualność bez jakichkolwiek oczekiwań.

Istnieje 17 zasad Vedic Art, które jak mapa nawigacyjna pomagają każdemu odnaleźć “drogę do domu”, do własnego wnętrza. Zasady te łączą się ze sobą jak ogniwa łańcucha, w którym każde następne rodzi się z potrzeb poprzedniego. W sumie stanowią doskonałą całość obrazującą proces tworzenia, nie tylko w malarstwie, ale w każdej dziedzinie życia.

Sztuka Wed opiera się na 17 zasadach, są to słowa klucze podawane w odpowiedniej kolejności otwierają kolejne drzwi we wnętrzu każdego, kto je usłyszał i dokonał wyboru, aby ich użyć – mówi Curt Källman. Nie można ich przeczytać w żadnej książce ani wyrecytować jak dziecięcej wyliczanki. Gdybym je teraz wyliczył bez stworzenia możliwości ich odpowiedniego odbioru i pełnego skupienia oraz bez dania sobie czasu na poczucie ich w swym wnętrzu – to nic by się nie wydarzyło. Usłyszelibyście lub przeczytali jedynie ciąg pustych słów. Dopiero bycie z nimi w tej świętej godzinie, jakim jest czas dany sobie, sprawia, że nabierają one sensu i głębokiego znaczenia. To, że każde słowo rozpoczyna w nas indywidualny proces otwierający kolejne drzwi jest cudem, tej chwili, którą sobie ofiarowujemy. Wtedy też powstaje obraz, prosto z naszego wnętrza, które jest odzwierciedleniem samego procesu tworzenia. Dlatego na warsztatach Vedic Art nie uczymy się technik malowania lub sposobów odwzorowywania otaczającej nas natury, ale przelewamy na płótno istotę procesu tworzenia.

Miłość jest mostem POMIĘDZY Tobą, a wszystkim innym”

Rumi

Wszystko jest możliwe. A jest możliwe w przestrzeni “Pomiędzy”.
Pomiędzy jedną myślą, a drugą; pomiędzy wdechem i wydechem. Pomiędzy Starym, a Nowym Światem. Co istnieje w przestrzeni “Pomiędzy”?
Prawa Natury, kiedyś nazywano je Bogiem.

Wszystko pojawi się w lekkości.
Nowy czas, nowe Prawa Natury. Mamy się nauczyć oświecić materię.
Umoczyć pędzel w Wieczności i nadać wszystkiemu Nowe Życie.
Patrzcie długo i pozwólcie sobie na zachwyt nad własnym dziełem. Tak jak genialny Leonardo da Vinci poczuł, że był narzędziem Stwórcy. Uśmiechnął się i ten uśmiech zamanifestował się w obrazie.
Stworzyciel zamanifestował Stworzeniem, swoim dziełem, a potem wszedł w nie…

Uśmiech Stwórcy

“Jesteś tu po to, aby cały Wszechświat mógł urzeczywistnić swój boski Cel. Oto jak bezcenne jest Twoje istnienie!”

Eckhard Tolle

Człowiek jest Kosmiczny ponieważ posiada wszystko w sobie. Jest bardzo indywidualny, personalny, a zarazem Kosmiczny. Proces Tworzenia łączy nas z całym Stworzeniem na wieczność. Tworzenie to błogosławieństwo, krople szczęścia, pojazd do spełniania siebie.

Jednym ze sposobów aby utrzymywać młodość I wigor to tworzyć.
Sztuka uczy nas zobaczenia możliwości we wszystkim. W życiu nie ma żadnych problemów, są same możliwości, a Ty jesteś wart każdej możliwości.

Sat Cit Ananda (Sanskrit)
Istnienie Świadomość Szczęście

Bóg – Wieczny
zawsze Świadomy,
zawsze na nowo Szczęśliwy

Sensem Kreacji jest ekspansja Szczęśliwości. Celem całej Kreacji jest rozprzestrzeniać Szczęście!
Bądźcie szczęśliwi – to rozkaz, a zarazem błogosławieństwo. Tam gdzie jest radość, tam jest kreacja. Poznaj naturę radości. We wszystkich religiach opowiada się o Stwórcy. Kto jest tym Stwórcą? Stwórca musiał mieć absolutną wiedzę jak się tworzy i ogromną radość tworzenia. Aby Stworzenie było kompletne Stwórca musiał w nie wejść osobiście, w każdą komórkę.

Pokój zaimpregnowany Ciszą”.

Ives Klein
W objęciach Ciszy,
Wilhelm Hammerschoi

Wejdź w malowanie jakbyś wchodził do własnego pokoju. Celebruj ten wyjątkowy, święty czas bycia z samym sobą. Weź kartkę papieru i ołówek. Pozwól aby linia, którą prowadzisz zatańczyła swobodnie, bez oczekiwań i założeń. Łączysz się z prawą półkulą swego mózgu, łączysz się z inteligentnym, Wielkim Stwórcą. Ta linia, którą prowadzisz to Twoja linia Życia. Poprzez twórczość łączysz się ze Wszystkim. Poprzez samotność docierasz do Jedności. Tylko dwie wolności mogą się zbliżyć do siebie i objąć. (OSHO)
Ja i Ty znikają jednocześnie. Najsłodsza śmierć. Zostaje ISTNIENIE – Pole Wszelkiej Możliwości. Z niego wychodzą dwie istoty połączone Miłością.

Curt Kallman i Renata,
Warszawa 2009 fot. Jacek Poteralski

Post Scriptum

Niniejszy artykuł powstał z notatek autorki z wykładów Curta Kallmana podczas Kursu Nauczycielskiego Vedic Art w Warszawie w 2009 roku.
Dedykuję go Curtowi Kallmanowi z wdzięcznością, że mogłam poznać tak niezwykłą istotę.
Podziękowania kieruję też do Jacka Poteralskiego za udostępnienie zdjęć oraz niestrudzony entuzjazm w krzewieniu Vedic Art w Polsce.
https://vedicart.pl/

Art i Styl - Styl i Harmonia Twojej Przestrzeni

O Autorze

Publikacje

Maluje od dzieciństwa wciąż z tą samą pasją i radością. Od minimalistycznych abstrakcji, realizmu magicznego po cytaty z historii sztuki. „Tworzenie, dekorowanie, kreacja jest moim naturalnym stanem istnienia, wplecionym nierozerwalnie w moje codzienne życie”.
Witamy w naszej społeczności

Zapraszamy do przyłączenia się do dyskusji. Nasze wytyczne dla społeczności są proste: bądź pełen szacunku i konstruktywny, trzymaj się tematu, wspieraj innych komentujących i zgłaszaj złe zachowanie. Jeśli jesteś nowy w naszej sekcji komentarzy, Twój pierwszy komentarz zostanie wstrzymany do moderacji. A jeśli jesteś zainteresowany dostępem do wszystkiego, co mamy do zaoferowania, subskrybuj teraz.

Newsletter
Nie chcesz przegapić?
Powiadomimy Cię raz w tygodniu o nowościach, ciekawych wpisach, wydarzeniach, audycjach lub video.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *